DÜĞÜNLERDE TESTI KIRMA ADETI NASIL YAYGINLASMISTIR ANADOLU'DA ACABA?

Ab-ı Hayat Su Medeniyeti Koleksiyonumuzdaki minyatör eserde testi kırma adetinin kaynağını , kırık testinin hikmetini ve anne sevgisinin oluşturduğu mükemmel sonucu görebiliyoruz. Buyrun testi kırma adetinin hikayesini birlikte okuyalım.

Saliha küçük bir kızdır. Karaköyde mahalle çeşmesinden testisini doldurur, ancak testi bir şeklide kırılır. Saliha çok üzülür, oturur çeşmenin başına ve ağlamaya başlar.

O arada padişahın hanımı sultan orada geçmektedir. Ağlayan kızı görünce dayanamaz, durdurur arabasını ve kızla konuşmaya başlar. Kıza para teklif eder, kabul etmez. "Anneme olan vazifemi yerine getiremedim, onun için üzüloyurm, ağlıyorum" der. Biraz daha konuşunca sultan kızı çok beğenir. Devamında ailesiyle konuşulur, ikna edilerek saraya alınır. Saliha bir taraftan büyürken şehzade II.Mustafa'da büyümektedir.

İlerleyen aşamalarda gelişen Saliha II.Mustafa ile evlendirilir ve saraya gelin gitmiş olur ve II. Mustafa'nın tahta geçmesiyle sultan olmuş olur. Sonrasında oğlu I.Mahmut padişah olur ve böylece Valide Sultan olmuş olur.

Evet, kırık testinin  hikmeti ve anne sevgisi Saliha'yı Saliha Sultan eylemiştir.

Bu hadise Anadolu'da dilden dile dolaşır ve bizim de kızımız, gelinimiz sultan olsun, burayı saray eylesin, bereketli olsun diye düğünlerde damat evinde tam eşiği geçerken içine metal para, altın, bazen nar ve bazende kuru üzüm konan testi kırmakta ve öylece eşikten adımını atmaktadır.

Eve girince evin yaşlı kadını ağzına eliyle bal sürer ve bal şerbeti içirilerek tatlı dilli, tatlı sözlü ve tatlı olsun dileklerinde bulunur.

Dolayısıyla ogün bugündür Anadolu'nun her yerinde denebilecek kadar düğünlerde testi kırma adeti uygulanmaktadır.

I.Mahmut annesinin arzusu üzerine testisinin kırıldığı çeşme yerine mükemmel bir çeşme yaptırmış ve hayır hasenatta bulunmuştur.

Dünyanın en güzel çeşmelerinden biri olarak Saliha Sultan ÇeşmesiKaraköy'de, Unkapanı köprüsü ayağında bulunmaktadır. Ziyaret etmekte, Saliha Sultan annemizi hatırlamakta fayda vardır.

Şunuda unutmamak gerekiyor ki, olayların neticesine bakmalı. Testi kırılmasaydı böyle bir sonuç oluşmayacaktı. Anne sevgisi bu kadar güçlü olmasaydı belki de testi kırılmayacaktı. Evet, annelerimizi çooook sevelim, yaşıyorlarsa hayır dualarını alalım, rahmet-i rahmana yürüdülerse arkalarından hayır dualarda bulunalım.

Huzurla kalınız. Evinz, haneniz bereketlerle dolsun, taşsın. Saadethanenizden saadetiniz hiiiiiiiç eksik olmasın.

Left Alışverişe geri dön
Siparişiniz

You have no items in your cart

Sale

Unavailable

Sold Out