ÜÇ USTA BİR ÇIRAK, ADELL'DE İZ BIRAKANLAR

Pek çok insanın hayat hikayesinde belli dönemlerde, belli insanlardan aldığı dersler, yaşanmışlıkların izi vardır. Recep Ali Topçu’nun gelişimi de üç usta yanında sağlamıştır. Üçününde üzerinde ayrı ayrı izleri olmuştur.

İş hayatındaki yolculuğunda bu üç ustanın rolü, katkıları büyük olmuştur.

Her birine ayrı ayrı hürmetlerimi, saygılarımı sunuyor, haklarını helal eylemelerini umuyorum.

Sağ olsunlar, var olsunlar, iyi ki kendilerine rast gelmişim, onlardan esinlenmişim, etkilenmişim, feyiz almışımdır.

Farkına vardığımız, varmadığımız her kim varsa hepsine hayır ve dualarda bulunuyor, şükranlarımı, hürmetlerimi sunuyorum.

Adell'in zirve yolculuğunda iz bırakan ustalarımız:

1. Ömer Faruk Atamak

Ömer Faruk ağabeyim, tasavvuf ehli, güzel gönüllü bir insandı.

Asıl mesleği dökümcülüktü, ama o dökümcülük yapmıyor onun yerine ÖFA TİCARET VE SANAYİ – ÖMER FARUK ATAMAK ünvanına sahip fabrika malzemeleri, inşaat malzemeleri satan bir dükkan işletiyordu.

Dükkanı Bursa Duaçınarında küçük sanayi girişinde evimize çok yakındı.

Ben orta okuldayken tatillerde yanında çalışmaya başladım.

Daha sonra ticaret lisesi dönemimde cumartesi günleri gidiyor ve faturaları kesiyordum.

Ömer Faruk ağabeyimle çalışmam bana perakendenin inceliklerini, daha sonra babamla birlikte girişimciliğe adım atacağımızdaki iş konumuz olacak olan hırdavat ve nalburiye  konusunda incelikleri öğrenmeme vesile olmuştur.

Dükkanda bulunan Bostan Gülistan gibi bazı eserlerle tanışıklığımın gelişmesi, zaman zaman yanına gelen güzel insanların sohbetlerinden gönlüme akanlar gönlümü zenginleştirmiştir.

Kendisiyle hala görüşüyorum.

Manevi dünyamın, ruh âlemimin gelişmesinde değerli büyüğümün desteği, katkısı büyüktür.

O dönemlerde Pazar Pazarı-Macır Pazarı olarak bilinen pazarda ilk sergi açmamızı yine Ömer Faruk ağabey yardımıyla yapmıştık. Sepetli BMW motosikletinin sepetine koyduğumuz birkaç sandık içerisinde mallarla, çuvallar üzerine sergi açtık, bereketli oldu, devamında güzel işler yaptık. Artık her Pazar burada sergi açıyor, iyi paralar kazanıyorduk. O dönemde Bursa’da açılan pek çok tamirhanenin ilk açılış aletlerini biz sağlıyorduk, kaybolan anahtar takımlarını biz veriyorduk.

Girişimciliğe geçişte ilk başlangıcımıza vesile olacak dükkanı tanımama vesile olan motoksiklet kazamı hiç unutmuyorum.

2.İbrahim Erdir

Bursa Gürsu nahiyesinden olan İbrahim Erdir ağabeyim Ankara İTİA İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirmiş, muhasebecilik yapan kibar, dürüst ve hoş bir insandı.

Konuşması, entelektüel birikimi çok güzeldi.

Bursa Kapalı Çarşı yanında Eski İpek Han’da muhasebe ofisi vardı.

Kendisi bir miktar Merinos Tekstil fabrikasında çalıştıktan sonra ayrılarak bu muhasebe bürosunu kurmuş ve tekstil şehri olan Bursa’da pek çok tekstilcinin muhasebeciliğini götürüyordu.

Ticaret Lisesine başladığımda bir dostumuz vasıtasıyla yarım gün olarak bu büroda çalışmaya başladım.

Burada çalışmamam tüm iş hayatım boyunca düzgün ve düzenli olmamı, muhasebe sistemlerimize yeterince önem vermemi sağlamıştır. İletişim becerilerimin gelişmesinde, maliyeci, sigortacı vb. resmi kurum mensuplarıyla dostlar geliştirmenin yöntemlerini geliştirmemde İbrahim ağabeyimin etkileri fazlaca olmuştur.

Kendi işyerimizi açtığımızda kardeşlerimin yardımıyla diğer işlerimiz gelişene kadar belli bir süre TOPKAR MUHASEBE adı altında büro işleterek, bazı dostlarımızın muhasebe işlerini yürüttük. Diğer işlerimizin gelişmesiyle birlikte güzel ilişkiler ve dostluklar geliştirdiğimiz mükelleflerimizin muhasebe işlerini başka bir arkadaşımıza devrettik.

Beni severdi ağabeyim ve diğer çalışanlara örnek gösterirdi.

Arabasını yıkar, ofisi temizlerdim çok hoşuna giderdi.

Ramazan günlerinin birinde beni pil almak için gönderen ağabeyime ben pide alıp getirdiğimde yüzündeki şaşkınlığı hiç unutmuyorum.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu olan oğlu Kadri Erdir ağabeyle hala görüşüyor olmaktan mutluluk duyuyorum.  

3.Metin Kangal

Metin Kangal bey Meka Plastik adlı şirketinde plastik tekstil makineleri parçaları üretiyor ve tekstil firmalarına satıyordu.

Aslen Balıkesir’li olan Metin Kangal bey Almanya’da okumuş, mühendis olmuş, bir Alman yengehanımla evlenerek yurda dönmüştü.

O dönemler ülkemizde Merinos ve diğer tekstil fabrikaları yeni yeni kuruluyormuş. 

Metin bey Alman makinelerinin yoğun olduğu Sümerbank Merinos fabrikasında mühendislik yapmış ve sonrasında ayrılarak bir işyeri kurmuştu.

Entelektüel birikimi yüksek bir insandı.

O dönemlerde çevirmeli telefonlar kullanılırdı. Metin bey telefonun üzerine ayet-i kerimeler, hadis-i şerifler, güzel sözler koyar, onları ezberlemeye çalışırdı.

Edebiyatla ilişkimin, özlü sözler biriktirmeye başlamamda Metin Kangal beyin bu yaklaşımları etkili olmuştur.  Bu yönüyle kendisine ayrıca teşekkür ediyoruz.  

Left Alışverişe geri dön
Siparişiniz

You have no items in your cart

Sale

Unavailable

Sold Out