Her Suyun Müdavimi Vardı

www.haberler.com | 29 Kas 2013 | Recep Ali Topçu

'İstanbul Suları' adlı seminerde konuşma yapan Recep Ali Topçu, "Eskiden her suyun bir bağımlısı varmış.

 'İstanbul Suları' adlı seminerde konuşma yapan Recep Ali Topçu, "Eskiden her suyun bir bağımlısı varmış. Başka bir yere atanan vali, yaşadığı yerden ayrılırken yanında su götürüyormuş. Kahvenin güzel olduğu suyu ayrı, içimlik suyu ayrı kullanan meraklıları da varmış" dedi.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen "İstanbul Dersleri" ana başlıklı bilimsel eğitim programlarına, "Geçmişten Günümüze, Günümüzden Geleceğe İstanbul'da Su Kültürü" konulu konferansla devam edildi. Adell Armatür ve Vana Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ali Topçu tarafından verilen seminer kapsamında su kültürünün yaşatılması ve su bilincinin geliştirilmesi amacıyla Osmanlı'dan günümüze İstanbul'da su kültürüne dair pek çok unsur anlatıldı.

Programda ayrıca "Ab-ı Hayat Su Kültürü Koleksiyonu" sergisi eş zamanlı olarak gösterime sunuldu. Ali Topçu, ilk olarak suyun önemine vurgu yaptığı konuşmasında, "Osmanlı'da günlük yaşamda su kültürü yansımalarına bakacak olursak, dünyada Osmanlılar kadar suyla özdeşleşen başka bir devlet, millet yoktur ama bu kutsiyet, bizim inancımızdan gelmektedir. Su bir kez ve ihtiyaçları nispetinde kullanılıyordu. Suyun kıymeti sadece yokluğunda değil, varlığında da biliniyordu. Suyun önemi olmadığında daha çok anlaşılır. Bir gün boyunca suyun olmadığını düşünelim. Hangi işimizi tam yapabiliriz?" diye konuştu.

Açıklamalarının devamında TaksimÜsküdarHamidiyeHalkalı, Kırçeşme su yolları hakkında bilgi veren Topçu, her suyun ayrı müdavimi olduğunu belirtirken, "Hamidiye,Belgrad suları, Kağıthane, Ayazma suları, TaşdelenÇamlıca, Kayışdağı, Tomruk suları vardı. Eskiden her suyun bir bağımlısı varmış. Marka değeri de denilebilir. Başka bir yere atanan vali, buradan giderken yanında su götürüyormuş. Kahvenin güzel olduğu suyu ayrı, içimlik suyu ayrı kullanan meraklıları da varmış" dedi.

Recep Ali Topçu, sözlerini "Ötekileştirilmeyen, faklılaştırılmayan, tüm mavi gökyüzü altında yaşayanların ortaklaşa, el ele yürüdüğü, geleceğe güvenle ve muhabbetin ilerlediği bir dünya hayal ediyoruz" diyerek tamamlarken, Birlik Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Topçu'ya teşekkür etti.
Left Alışverişe geri dön
Siparişiniz

You have no items in your cart

Sale

Unavailable

Sold Out