Musluğa yonca taktı, hedefi ‘şampiyonlar ligi’ yaptı

www.milliyet.com.tr | 4 Haziran 2008

Adell, yonca ve otomobil temalı tasarım ürünü musluk yapmaya başladı. Şirketin 10 ülkeye ihracatı 1 milyon doları buldu

Adell’in İkitelli’deki vana ve musluk fabrikası, dışarıdan bakıldığında sıradan bir bina izlenimi veriyor. Ancak içine girince ilginç ve iddialı olma hevesinde bir şirketle karşılaşıyoruz: Şirket, müzayede bültenlerine musluk ilanı veriyor! Bir musluk serisinin adını otomobilleri hatırlatan biçimde Sedan koymuşlar. Sahiplerinden birisi de hekim... 
Armatür piyasasında adını yavaş yavaş duyurmaya başlayan Adell’in hikâyesi Artvin’den Bursa’ya göç eden Abdurrahman Topçu’yla başlıyor. Bursa’da inşaat işleriyle uğraşan Topçu, bir yandan nalburluk yapıp, bir yandan da oğulları Ali ve Ercan Topçu‘yu Uludağ Üniversitesi’nde okutmuş.
Ali Topçu iktisat eğitimi görürken, ‘Ailede bir de doktor olsun’ diyerek Ercan Topçu’yu da tıp fakültesine göndermişler. Topçu mecburi hizmetini Lüleburgaz’da yapıp istifa etmiş ve ağabeyi Ali’yle birlikte babalarından işi devralmışlar. 1985’te Bursa’da inşaat malzemesi perakendeciliğine ve daha sonra da toptancılığa başlamışlar. 
Ancak içlerinde hep üretim isteği olduğunu anlatan Adell Yönetim Kurulu Başkanı Ali Topçu, “1998’de Sultanbeyli’de bin metrekarelik bir atölye satın aldık. Vana ve armatür üretimine giriştik. Miktar ve çeşit azdı. İşi öğrendik, pazarlamacılıktan üreticiliğe geçişi orada yaptık” diyor. 

Arçelik’le birlikte kürsüye çıktı
2001’de ise İkitelli’deki binayı yapıp taşınmışlar. Bu sırada 2001 krizi patlamış. Ali Topçu, “Kriz döneminde birçok firma eski fiyattan sattıkları malların çeklerini iade etti. Biz ise o dönem 1 - 2 trilyon zarar etmemize rağmen herkesin malını teslim ettik. Kaybeder gibi görünsek de prensiplere bağlılık, firmamıza çok artı puan kazandırdı” diyor. 
Daha sonra da Adell markası ortaya çıkmış. Topçu kardeşler, 2004’te piyasada küçük ama güvenilir bir marka olan Adell’i satın almışlar ve onu kullanmaya başlamışlar. Ali Topçu, firmanın daha sonraki seyrini şöyle anlatıyor:
“Fabrikaya dökümhane ve laboratuvar kurduk. Türkiye’de ilkleri yapmaya başladık. Vanalarda AB gaz standardına uygunluk belgesi alan ilk firmayız. Türkiye’de bizim dışımızda AB’nin içme suyu vanaları için yeni standardına uygunluk belgesi olan da yok. Ama çalışmamız meyvesini verdi. Bu yıl Sanayi Bakanlığı, Arçelik ve bize ‘Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma’ ödülü verdi.”

Müzayede kitapçığına reklam verdi
Adell büyüdükçe, tasarımın önemini de kavramış. 5 yıl Artema’ya çalışan tasarımcı Hatice Armağan’la anlaşmışlar. Birlikte ilk projelerini bir ay önce piyasaya sunmuşlar. Adell Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Topçu bu süreci şöyle anlatıyor:  
“Yüzde 100 bizim olan bir şey yapmak istiyorduk. Ortaya Yonca ve Sedan serisi çıktı. Yonca bütün kültürlerde iyi şans sembolü. Bunu açma kapama düzeneğinde kullandık. Öteki tasarımı da otomobilden esinlendik. Adını Sedan koyduk. Bu seride suyun aktığı kısım hareketli. İstediğiniz yere çeviriyorsunuz. Mutfakta hareketlidir ama banyoda bu ilk kez yapılıyor. Tasarıma başlamak kilometre taşımız oldu.” 
Adell’in patronları kendi deyimleriyle şirketi ‘şampiyonlar ligi’ne çıkarmaya azmetmiş. Yakında ABD’li bir ‘koçluk’ firmasından ders almaya hazırlanıyorlar. 
Ercan Topçu’nun su kültürü üzerine geniş bir de koleksiyonu var. Türkiye ve dünyadan çeşitli dönemlere ait musluk ve suyla ilgili belgeler topluyor. Hatta çeşitli müzayede kitapçıklarına Adell reklam veriyor.

Cirosu 25 milyon YTL
Ali Topçu Adell’in rakamsal tablosunu şöyle çiziyor: 
“Yılda 7 milyon vana, batarya ve musluk üretiyoruz. Bunun yüzde 60’ı vana ve yüzde 40’ı armatür. Geçen yıl 25 milyon YTL ciro yaptık. İhracatımız ise 1 milyon dolara yakın. Hedefimiz üretimin yüzde 35’ini ihraç etmek. 10 ülkeye direkt ihracatımız var. Başlıcaları Belçika, Yunanistan, Ürdün ve Kazakistan. 150’ye yakın çalışanımız, 2 bin civarında bayimiz var. Örnek vermek gerekirse Ağaoğlu Mycity, Ispartakule ve milletvekili lojmanlarında ürünlerimiz kullanılıyor.”

Left Alışverişe geri dön
Siparişiniz

You have no items in your cart

Sale

Unavailable

Sold Out