OKULLARDA, EĞİTİM KURUMLARINDA ETKİN SU YÖNETİMİ REHBERİ

Okul, yurt, etüt merkezi vb. eğitim kurumlarımızda önemle yönetilmesi gereken unsurlardan bir tanesi de su yönetimidir. İnsan trafiğinin yoğun olduğu yapılardan olan eğitim kurumlarında tesisat sisteminin planlanması, tasarımı, su yönetim araçları olan mekanik tesisat ürünlerinin, armatürlerin, muslukların, tuvalet rezervuarlarının,duş setlerinin doğru seçimi, montajı su kullanımında etkinlik ve başarı sağlamaktadır.

Eğitim kurumlarında ürün seçimlerinde estetik kaygıların dışında dikkate alınması gereken en önemli konulardan biri dayanıklılık ve bakım maliyetinin düşük olma zorunluluğudur.

Adell Armatürün önceliği öğrencilerin suya sağlıklı ve güvenli ulaşamımlarını sağlamaktır.

Çocuklar vakitlerinin çoğunu evde ve okulda geçirirler. Geleceğimiz, her şeyimiz, gonca güllerimiz olan çocuklarımızın geleceğe hazırlandıkları üniversite, okul, yurt, kreş, etüt merkezi gibi mekânların sürdürülebilir ve daha iyi mekanlara dönüşmesinde su yönetiminin yeri büyüktür. Teneffüslerde ihtiyaçlarını gidererek, yüzlerini yıkayarak rahatlamalarını sağlamak, günlük okul başarılarında önemli faktördür.

Su eğitim yapılarımızın can damarıdır, su olmadığı takdirde binalarda yaşam sürdürülemez. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve kurum çalışanlarının suyla buluşmasını sağlayan ürünler, donanımların istikrarlı bir şeklide hizmet vermeleri, dayanıklı olmaları gerekir. 

Anaokullarını, orta öğretim kurumlarını, kreşleri, öğrenci yurtlarını, sürücü kurslarını eğitim kurumlar içerisinde değerlendirebiliriz.

Okullarda hangi ürünler seçilmeli? Okullarda doğru armatür, doğru musluk nasıl seçilir?

Okullarımızda özellikle armatür ve duş sistemlerinin daha uzun ömürlü ve verimli olmaları için ankastre, gömme sistemli olanlarını öneriyoruz. Ankastre ürünlerde sıva altı tesisatın ve alt grupların seramik öncesi uygulanmasının yapılması gerekmektedir.

Lavabo bataryalarında döner borulu sistemler yerine tek gövdeli modelleri hor kullanımlara karşı daha fazla dayanacaktır.

Eğitim kurumlarımızın ıslak mekanları, mutfakları ve ekipmanları yoğun bir kullanıma ve insan trafiğine sahne olmaktadır. Bazen de vandalizme maruz kalmaktadır. Ürün temizlik kurallarına riayet edilmediği için ürün krom, altın kaplamaları kimyasallara karşı fazla direnç gösterememektedirler.

Okullarda su tasarrufu nasıl yapılır?

Okullarda su tasarrufunun başlangıcı doğru ürün seçimi, tesisat sistemi planlaması ve tasarımından geçer.

Özellikle yeni tesis yapımında “Gri Su Arıtma Sistemleri” muhakkak planlamalıdır. Tesisat sistemleri gri su arıtma sistemini kapsayacak şekilde planlamalı, projelendirmeli ve uygulanmalıdır. Gri su arıtma sistemiyle atık suyun ayrıştırılması ve yüzde 70’lere varan oranlarda geri kazanımı söz konusudur. Yeter ki projelendirme ile banyo/duş suları ile tuvalet suları aynı hatlar ile beslensin ve atık suları ayrı hatlar ile atılsın. İnşaat aşamasında bunlar yapılırsa binanın ömrü boyunca büyük su tasarrufu sağlanacaktır.

  • Tüm muslukları ve giderleri düzenli olarak kontrol edin ve bir sızıntı gördüğünüzde hemen tamir edin.
  • Tüm tuvalet sifonlarını kaçaklara karşı içine renk veren bir madde atarak kontrol edin. Eğer sifona basmadığınız halde renk aşağı doğru gidiyorsa burada bir kaçak var demektir. Gereksiz su israfını önlemek için sızıntıyı hemen tamir edin. Okullardaki en büyük su kullanımı tuvaletler ile olur.
  • Sifon tankına plastik bir poşet içerisinde çakıl taşları koyarak her sifonda giden su miktarını düşürün. Böyle yaparak her sifonda 5 litre gibi bir miktarı kurtarırsınız.
  • Kirli kafeterya malzemelerini elinizle yıkayın. Böyle yaparak bulaşık makinesinden çok daha az su kullanırsınız.
  • Ağaçların ve bitkilerin etrafına samandan örtü yapın. Böylece buharlaşmayı azaltacak ve sulama için harcanan tonlarca suyu çöpe atmayacaksınız.
  • Okulun çimenlerini, bitkilerini ve ağaçlarını hava soğuk ve buharlaşma düşük olduğunda sulayın. Gün batımı sulamak için iyi bir zamandır.
  • Okulun çimenlerini sürekli kesmeyin. Çimenler ne kadar kısa olursa o kadar buharlaşma olur. Onun yerine çimenleri biçerken bıçakları daha yükseğe ayarlayın.  Böylece çimenler daha uzun olur ve buharlaşma engellenir. Bu şekilde okulunuz 300 ile 1300 lt arası su tasarruf eder.
  • Okulun havuzları kullanılmıyorsa kapalı tutun. Bu suyun buharlaşmasını engeller ve havadan daha az toz alacağı için daha az temizlenme maliyeti demektir.
  • Broşürler hazırlayın ve okulda öğrencilerin su tasarrufu için neler yapabileceği ile ilgili paneller düzenleyin.

Adell Armatür, okul, yurt vb. eğitim tesislerinde, yapılarında kullanılmak üzere test edilen ve tasarlanan pek çok uygun çözüm sunuyor.

Armatür modellerinde Adell çeşitliliği ile ihtiyaca uygun seçim imkânı sunuyor.

Okullarda Adell sensör teknolojili fotoselli elektronik ürünlerimiz hijyen, tasarruf ve dayanıklılık özellikleri yanında uygun maliyetiyle büyük avantaj sunmaktadır.

https://www.adell.com/collections/fotoselli-sensor-teknolojili-cozumler linkinde okulunuzda su yönetiminde avantaj sağlayacak, doğaya katkı sunacak ürün ve çözümleri keşfedebilirsiniz.

Adell ürünleri okul ve eğitim tesislerinde su yönetimine katkı sunuyor.

Adell armatürleri, duş sistemleri, mekanik tesisat ürünleri, banyo ve otel aksesuarları, gömme rezervuarları, klozet kapakları gibi ürün ve çözümleriyle pek çok okul ve benzeri turizm tesisinde başarıyla hizmet vermektedir.

Okul ve eğitim tesislerinde öğrencilerimizin mutluluklarının sağlanmasında ve memnuniyetlerinin arttırılmasında Adell ürünleriyle katkı sunmaktan, destek vermekten mutluluk duyuyoruz.

Armatürler, duş sistemleri, rezervuar seçimleri doğru ve su/çevre dostu ürünlerden seçilirse kurumun su faturası küçülecektir. Adell uzmanları gerek ürün seçiminde, gerek uygulamasında ve kullanım esnasında bilgi ve deneyimleriyle yanınızda yer almaktadır. Telefon, e-posta yoluyla ulaşmanız halinde sizlere destek vermekten mutluluk duyacaklardır.

Islak mekanlara küçük hatırlatıcı notlar iliştirmek insanlar üzerinde olumlu tesirler oluşturmakta ve tasarrufa yöneltmektedir.

Adell ürünleri anaokulundan, ilkokula, üniversitelere kadar pek çok eğitim yapısında hizmet vermektedir. https://www.adell.com/blogs/referans-projeler/tagged/okul-ve-egitim-tesisleri linkinde Adell Armatürlerinin kullanıldığı okullardan bazılarını görebilirsiniz.

Eğitim yapılarına can katan Islak mekanlar konforu sağlamak, hijyen ve su koruyan çözümler ile eğitime katkı sunmak Adell çalışanları için ayrı bir mutluluk kaynağıdır.

Su yönetiminin önemli araçlarından biride su kullanım bilincinin arttırılmasıdır.

Adell Armatür olarak, sürdürülebilir sosyal sorumluluk projemizin, etkinliklerimizin bir parçası olarak okullarımıza yönelik su konusunda farkındalık oluşturmak, su israfını önlemek üzere düzenlemekte olduğumuz “Su, Suyla İletişim, Suyu Sevmek ve Su Kullanım Bilinci” başlıklı öğrenci söyleşilerimizi ücretsiz olarak öğrenci, öğretmen ve velilerimizle paylaşıyoruz.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikamız genel müdürlüğünde bulunan Ab-ı Hayat Anadolu Su Medeniyetleri Koleksiyonumuz ve Müzemiz ile okul öğrencilerimizin ücretsiz ziyaretlerini kabul ediyor, tarihi su kültürümüzü, Anadolu'da geçmişte suya verilen önemi ve su'yun sırrını öğrenmeye yönelik sunumlar yapıyoruz. Su Medeniyetlerimiz ve etkinliklerimiz hakkında daha geniş bilgiye https://www.adell.com/blogs/blog/tagged/su-medeniyeti-muzesilinkinden ulaşabilirsiniz.

Adell Armatür olarak yıllara dayanan deneyimlerimle okullarımızda suyun her damlasını önemseyen armatür, aksesuar, duş setleri, bahçe musluklarımız ile su yönetiminde avantajlar sağlıyor, su faturalarının daha küçük olmasına, daha uzun ömürlü ürünlerimizle katkı sunuyoruz.

Suyu korumak, geleceği, gelecek nesilleri korumaktır. Bu sorumluluk hepimize aittir.

Left Alışverişe geri dön
Siparişiniz

You have no items in your cart

Sale

Unavailable

Sold Out