Blog / Sıkça Sorulan Sorular

SU NASIL İÇİLİR ? İÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

SU NASIL İÇİLİR ? İÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

http://3.bp.blogspot.com/-tIsbZ_2yWXA/T8O8GJGCkxI/AAAAAAAAAPg/pyXvjJE-O94/s1600/BARDAK+SU.jpg

Su oturularak iki üç yudumda içilmesi önerilir. Çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır. Vücut ısısına yakın olmalıdır. Midenin ısısı 38 derecedir, serinlemek için soğuk su içildiğinde onu ısıtmak için midenin ısısı yükselir. Bir süre sonra terleme ve sıcak basması meydana gelir. Doğru olanı ılık su içmektir. Önerilen ısı artı eksi 20 derecelik sudur. Ama ılık su, sıcak su bulmak için beklemeyin, soğuk sudan da kaçınmayın.

KaydetKaydet
Daha fazla
NASIL VE NE ZAMAN SU İÇMELİYİM?

NASIL VE NE ZAMAN SU İÇMELİYİM?

Sağlığa olan pek çok faydası nedeniyle su içmenin önemli olduğu her zaman söylenir, ancak bunu ne zaman ve nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Suyu nasıl ve ne zaman içmek gerektiğini bilmek önemlidir çünkü izleyeceğiniz yola göre su, vücudunuza yararlı olmak yerine zararlı da olabilir.

Daha fazla
ADELL.COM SİTESİNDE NELERİ BULABİLİRSİNİZ? NELERİ GÖREBİLİRSİNİZ?

ADELL.COM SİTESİNDE NELERİ BULABİLİRSİNİZ? NELERİ GÖREBİLİRSİNİZ?

ADELL.COM SİTESİNDE NELERİ BULABİLİRSİNİZ? NELERİ GÖREBİLİRSİNİZ?

Ülkemizin önde gelen armatür üreticilerinden biri olarak su kullanım bilincinin toplumumuzda yaygınlaşması adına çalışmalar yaparken ürünlerimizin de suyla dost olmasını, suyu minimum kullanımla maksimum konforun elde edilmesi yaklaşımı ile kullanımı sağlamak üzere gelecek odaklı, sürdürülebilir, yeşil ürünler, çözümler geliştiriyoruz.

İşimize, müşterilerimize, sektörümüze ve ülkemize duymuş olduğumuz saygının, sevginin bir gereği olarak uzmanlık alanımıza giren konulardaki deneyimlerimizi, bilgi ve birikimlerimizi, önerilerimizi paylaşmayı vazife olarak kabul ediyoruz.

Bu vazifenin gereği olarak ta sosyal medya sayfalarımızı, sitemizi ilgili içeriklerle donatmaya gayret ediyoruz.

Umarız ve dileriz faydalı olur. Sağlık, esenlik ve enerjiyle kalınız. Su gibi aziz olunuz.

Adell markamız ve şirketimizle ilgili hangi bilgileri, haberleri, gelişmeleri bulabilirsiniz?

Daha fazla

TATİLE GİDERKEN EVİNİZDEN AYRILMADAN YAPMANIZ GEREKEN 7 İŞLEM !

Bayramlarda, belli dönemlerde evimizden ayrılmamız gerektiğinde bazı şeyleri yaparak daha güven içerisinde ziyaretlerinizi yapabiliriz. Böylece yuvanıza döndüğümüzde beklenmedik sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz. Günleriniz, yolculuklarınız, ziyaretleriniz güzellilerle, hoşluklarla dolsun.

İyisi mi siz önceden yapmanız gerekenlerle ilgili bir liste hazırlayın ve hepsinin yanında artı olmadan yola çıkmayın.

  1. Musluklarınızın, bataryalarınızın kapalı olduğundan emin olun.
  2. Kombi, şofben, termosifon gibi sistemleriniz varsa onları kapamadan çıkmayın.
  3. Doğal gaz vanalarının kapatıldığından emin olun.
  4. Daire girişindeki ana su vanasını kapatınız.
  5. Çiçeklerinizi susuz bırakmayın! Saksıların altlığını su ile doldurun.
  6. Buzdolabınızdaki besinleri önemseyin. Tatilde olduğunuz süre içerisinde, buzdolabınızda bozulabilecek yiyecek bırakmamalısınız.
  7. Elektrikli aletleri fişten çıkardığınızdan emin olun. Evde prize takılı olması gerekmeyen tüm cihazları (televizyon, küçük ev aletleri vb.) fişten çekin.
  8. Tüm kapı ve pencerelerin iyice kapandığından emin olun. Alarm sistemi kullanıyorsanız aktif edin.
Daha fazla

SİFON SU KAÇIRIYOR, NASIL TAMİR EDERİM?

SİFON SU KAÇIRIYOR, NASIL TAMİR EDERİM?

Sifonlar doldurma ve boşaltma grubu olarak adlandırılan iki grup vardır. Sifonun su kaçırması bu grupların herhangi birinden kaynaklanabilir. Sifonun su kaçırmasının sebebinin anlaşılabilmesi için öncelikle rezervuar kapağının açılması gerekir. Su kaçıran sifonun yer aldığı rezervuar suyla dolu ve rezervuara su girişi devam ediyorsa su kaçırma sorunu doldurma grubunda bulunan flatör adlı parçadan kaynaklanmaktadır. Flatöre bağlı bir şamandıra bulunur ve rezervuara su doldukça bu şamandıra yükselir. Şamandıranın belirli bir yüksekliğe gelmesi flatörün rezervuara su alımını kesmesini sağlar. Rezervuardaki suyun boşaltılması ile şamandıranın aşağıya inmesi ise flatörün rezervuara tekrar su almasını sağlar.

Rezervuarın dolu olmasına rağmen su alımının devam etmesi sifonun su kaçırmasına sebep olur. Bu durumda sorunun flatör ya da şamandıradan kaynaklandığı söylenebilir. Sorunun çözümü içinse bu parçaların değiştirilmesi yeterlidir. Boşaltma grubunun en alt kısmında suyun sızmasını engelleyen bir conta bulunur. Flatörde herhangi bir problem olmamasına rağmen sifon su kaçırmaya devam ediyorsa bu durumda su kaçırma probleminin boşaltma grubundaki bu contadan kaynaklandığı düşünülebilir. Problemin contadan kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılabilmesi içinse klozetin bağlı olduğu taharet muslukları kapatıldıktan sonra rezervuarın içindeki su tamamen boşaltılmalıdır. Rezervuar boşaltıldıktan sonra da boşaltma grubu yerinden sökülmeli ve rezervuardan su çıkışının meydana geldiği deliği kapatan parça üzerinde bulunan conta kontrol edilir. Conta yıpranmış, parçalanmış veya yerine oturmamış olabilir. Bu durumda eskiyen conta yenisi ile değiştirilirse ya da conta yerine oturtulursa sifonun su kaçırması engellenmiş olur.

Daha fazla

TIKANAN TUVALETLER, KLOZETLER NASIL AÇILIR, NE YAPILABİLİR?

Tuvaletlerimizde kullanmakta olduğumuz klozetler zaman zaman tıkanabilmektedir. Bu takınma size ait klozetin kullanımıyla olabileceği bazen atık boru tesisat sisteminden veya binanın tamamına ait ana atık boru sistemiden kaynaklanabilmektedir. Aşağıdaki şekilde yöntemler uygulayarak tıkanan giderini açmayı deneyebilirsiniz.

Uygulanabilecek yöntemler:

 Tıkanmış Klozet Açma Teknikleri;

Tıkanan klozetleri açarken ilk yapmamız gereken işlem 1 kez sifonu çekmektir. Sifonu asla 2 ve 3. kez çekmeyin. Fazla birikecek su, klozet açma işlemini zorlaştıracak ya da taşmaya sebep olacaktır. Sifonu 1 kez çektikten sonra su hızlıca yükselmiş ve geri gitmiyorsa tıkanıklık yakın bir noktada demektir. Sifonu çektikten sonra su gidiyor ama yavaşça geri dolmaya başlıyorsa tıkanıklık daha uzakta meydana gelmiş demektir.

 

Sifonu çektikten sonra kollarınızı da kapatacak şekilde lastik bir eldiven giyiniz. Ardından klozetin içine ellerinizi sokun ve ulaşabileceğiniz noktada cisim ya da organik kalıntı olup olmadığını kontrol edin. Varsa elinizle almanız kolay olacaktır. Ardından suyun çekilmesini bekleyip klozeti temizleyebilirsiniz.

 

Tıkanmış klozet temizliği sırasında elinizi kullanmak istemiyorsanız el pompası yardımıyla da tıkanmış klozeti açabilirsiniz. Bu işlem için tuvalet pompası kullanmanız gerekecektir. Tuvalet pompaları normalde alışık olduğumuz düz başlıklı lavabo pompalarından farklı şekilde dizayn edilmiştir(yazının hemen altında bulunan galeriden neye benzediğini görebilirsiniz). Tuvalet pompasının işlevini yerine getirmesi için klozetin içinde mutlaka su olmalıdır. Su azalmışsa yavaş yavaş sıcak su ekleyin.

Tıkanıklık ulaşamayacağınız noktada ise elbise askısı yöntemi işe yarayacaktır. Metal elbise askısını burgu yerinden çözün ve açın. Asma çengelinin diğer tarafını kullanacaksınız. Telin ucuna gidere girecek kadar bez bağlayın ve tıkanıklığa sebep olan cismi temizlemek için ileri geri, dairesel hareketlerle askıyı dirsek için kullanarak kanalı açın.

Kimyasal açıcılar ile tıkanmış klozet nasıl açılır?

Klozet, organik kalıntılar sonucu tıkandıysa yapı market ya da hiper marketlerde bulabileceğiniz kimyasal klozet açıcılar ile tıkanmış klozeti açabilirsiniz. Kimyasal açıcı tuvalet kağıdı, hijyenik ped, çocuk bezi ya da sigara izmaritini eriterek klozetin açılmasını sağlar. Açıcıyı kullanırken mutlaka talimatlara göre hareket edin. 1 gece bekletilmesi gerektiğinden banyo ya da tuvaleti kullanıma kapatın ve solumamaya özen gösterin.

Karbonat ve Sirke ile tıkanmış klozet nasıl açılır?

1 çay bardağı karbonat(mutfakta kullanılan) ya da kabartma tozu, 1 su bardağı sirke ve 1 litre sıcak suyu klozete dökün. klozet dibinde köpürme meydana gelecektir. 2-3 saat beklettikten sonra temizleyebilirsiniz. Sirke ve karbonat karışımı sadece organik yapıdaki cisimlerin erimesini sağlar.

Klozet tıkanıklığına sebep olan oyuncak ya da sert bir cisim ise kimyasal ya da doğal açıcılar işe yaramayacaktır. Eldiven, elbise askısı ya da pompanın işe yaramadığı durumlarda tesisatçı çağırmanız gerekmektedir.

Daha fazla

TIKANAN LAVABO/MUTFAK GİDERİ NASIL AÇILIR?

Lavabolarımız, mutfak giderlerimiz zaman zaman tıkanabilmektedir. Bu takınma genellikle bulaşıklardaki artıklardan kaynaklanmakla beraber bazen evye altı sifondan, atık boru tesisat sisteminden kaynaklanabilmektedir. Aşağıdaki şekilde yöntemler uygulayarak tıkanan giderini açabilirsiniz.

Uygulanabilecek yöntemler:

1.Pompa 

İlk önce lavabodaki tıkanıklığı klasik yöntemle pompa kullanarak açmaya çalışın. Tıkanıklığı açmak için pompanın ağzını lavabonun süzgecini tamamen kapatacak şekilde sıkıca bastırarak aşağı yukarı hareketlerle 8-10 defa sert bir şekilde pompalama işlemini yapın Lavabonuzun üzerindeki taşma deliğini de bezle iyice tıkayın böylece pompalama esnasında boruya su ve hava kaçmasını önlersiniz. Daha sonra bu bezi çıkarın ve musluğu akıtarak tıkanıklığın açılıp açılmadığını kontrol edin.

2.Karbonat ve Sirke 

Lavabonun deliğini kapatacak şekilde 1 su bardağı karbonat dökün. Üzerine 1 su bardağı beyaz sirke veya üzüm/elma sirkesi dökün. Karbonat ve sirke asidik reaksiyon oluşturacaktır. Elinize eldiven takıp süzgecin tıpasını kapatın ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra tapayı çıkarın ve 1 litre kaynar su dökün, lavaboyu pompalayın. Karbonat yerine evde Alka-Seltzer ilaç varsa birkaç tablet atın ve 1 bardak sirke dökün. Sonra diğer işlemleri yapın.

3.Karbonat ve Tuz

Lavabonun deliğinden 1 su bardağı karbonat ve ardından yarım su bardağı ince tuz dökün. Birkaç saat bekletin. Daha sonra üzerine 2 su bardağı kaynar su döküp pompalayın.

4.Elbise Askısı veya Spiral Tel

Lavabo süzgecinin vidasını tornavida ile gevşetin ve süzgeci çıkarın. Spiral teli hırdavatçılarda bulabilirsiniz. Ya da evde kuru temizleyicilerin kullandığı ince metal bir elbise askısını açarak düzleştirin. Telin uç kısmını kanca gibi eğin ve lavabonun deliğinden içeriye doğru itin. Bu bükülebilir tel su kıvrımına eriştiğinde tıkanmaya sebep olan maddeleri tel yardımıyla çekip çıkartın. İşlemi bitirdikten sonra süzgecin vidasını takıp musluğu açın. 

Eğer bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa son çare tesisatçı çağırabilirsiniz.

Daha fazla
Left Alışverişe geri dön
Siparişiniz

You have no items in your cart

Sale

Unavailable

Sold Out