Blog / Vakıf Medeniyeti

ZARARLI HAŞARATI İMHA EDEN SU VAKFI

Fantastik öyküler, çizgi romanlar ve animasyon filmler izlemeyi sevdiğini duydum. Öyleyse şimdi sana anlatacağım vakıf hikayesini ilgiyle okuyacağını umuyorum. Hikaye dediysem, gerçek olmayan hayali bir kurgu falan değil, sakın yanlış anlama. Fantastik öykülere taş çıkaracak ne olaylar yaşanmış bu topraklarda.
Daha fazla

TOHUM SAKLAYAN VAKIF

Doğa dernekleri, üniversiteler ve araştırmacılar, eko sistemdeki değişimlerle birlikte her yıl önemli sayıda bitki türünün yok olup gittiğini açıklıyorlar. Günümüzde, halen yetişmekte olan bitkilerin pek çoğunun ise genetik özellikleri bozulmuş durumda. İnsan sağlığı için yeniden tabii hayata dönüş çabalarında ise ciddi bir sorun karşımıza çıkıyor:
Daha fazla

TEMİZ HAVA ALDIRAN VAKIF

İstanbul Boğazı’nın eşsiz güzelliğini duyman yoktur. Tarih boyunca büyük medeniyetlere başkentlik yapmış olan bu şahane manzara gerçekten görünmeye değer. Diyelim ki bu manzarayı doyasıya izlemek, deniz havasını ciğerlerine çekmek istiyorsun. Tabii yanında fotoğraf makinen varsa fotoğraflarını da çekebilirsin. Bunun için en uygun yerlerden biri İstanbul’un gözbebeği olan Bebek semti.
Daha fazla

SOKAK HAYVANLARINA EKMEK YEDİREN VAKIF

Tabiatı birlikte paylaştığımız hayvanlar, ekolojik dengenin korunmasında önemli roller oynuyorlar. Günümüz bilim adamları ortaya çıkardıkları yeni verilen ışığında, canlı türlerinin korunması için tedbirler alınmasına önayak oluyor. Dünya üzerinde hayvanların korunması ile ilgili ilk önemli hareket, 1824 yılında İngiltere’de başlatılmış gibi görünse de bu konudaki çalışmalar son 200 yılla sınırlı kalmayıp, çok daha eskilere dayanıyor bizim kültürümüzde.
Daha fazla

SOFRA KURAN VAKIF

Ramazanlarda şehirlerde kurulan iftar çadırlarına rastladın mı bilmiyorum. O anda sokakta olan, iftara evine yetişemeyen, maddi imkansızlıkları  nedeniyle sıkıntıda olan, ya da dışarıda birlikte iftar yapmanın keyfini yaşamak isteyen herkes bu sofralarda buluşur.
Daha fazla

SAKIZ AĞACI YETİŞTİREN VAKIF

Vakıflar köklü geçmişte, dalları geleceğe uzanmış, meyveleri bugün halen yenilmekte olan ağaçlara benzer. Kendi ağaca benzer de vakfın ağaçlar için kurulan olmaz mı? Olur tabii. Şimdi sana bahsedeceğim vakıf, sakız ağaçları için kuruldu.
Daha fazla

ORMAN VE ÇEVRE KORUYAN VAKIF

İstanbul’da Altunizade diye bir semt var, bilmem hiç duydun mu? Buraya yolun düşerse, mutlaka uğraman gereken yerlerden biri de semtin en güzel tarihi miraslarından biri olan İsmail Zühtü Paşa Camii. Camiyi yaptıran Zühtü Paşa, 19. Yüzyılda İstanbul’un önemli simalarından biriydi. Babası altın işiyle uğraştığı için kendisine altıncı oğlu anlamına gelen ‘’Altunizade’’ denilirdi. Semte isminin verilmesinin nedeni ise buradaki 6 bin 34 dönüm arazisini halka vakfetmesiydi.
Daha fazla

ÖĞRENCİLERİ PİKNİĞE GÖTÜREN VAKIF

Pikniğe gitmeyi kim sevmez. Havalar güzelleşip, etraf yeşillenince hazırlanır hemen piknik sepetleri de. Hazırlanır da öyle hemen gidebilir mi? Baban o hafta sonu çalışır, annenin ütülemesi gereken bir dolu kıyafet vardır. Ödevleri saymıyorum bile. Bugün yarın derken günler geçer. Şöyle doya doya piknik yapamadan yaz mevsimi biter.
Daha fazla

NEHİRDE ULAŞIM SAĞLAYAN VAKIF

Bayramlarda otoyolların ve şehir içi ulaşım hizmeti veren otobüslerin ücretsiz oluşuna hemen herkes sevinir. Böylece insanlar sevdiklerine kolayca kavuşur, mesafelerle karşımıza çıkan engeller görünmez olur. Bu hizmetin tüm yıla yayıldığını bir düşünsene. Hayalini bile kurmak güzel. Fakat oldukça da zor. Araçların maliyeti, yakıt ücreti, çalışanların maaşı, tamir ve bakım masrafları derken, bu hayali yarıda kesip sana geçmiş zaman içinde gerçek olan bir olay anlatayım ben
Daha fazla

LEYLEK BESLEYEN VAKIF

Muhtaç leyleklerin topraklarımızıda bulundukları sürece rahat etmelerini sağlamak üzere kurulan vakıftır.Leyleklerin gagalarını birbirine vurduğunda çıkardığı laklak sesi, çoğu kez leylek kelimesinin yerini almış kültürümüzde. ‘’Laklak Yapmak’’ deyimi de buradan gelmiş. Hatta bu deyim, gevezelik kelimesinin yerine bile geçmiş.

Daha fazla

KÖPRÜ TAMİR EDEN VAKIF

Atalarımız, birer sanat şaheseri olan köprüler yapmışlar dünyanın dört bir yanına. Ama yalnızca köprü yapıp bırakmışlar sanma. Vakıflar da kurmuşlar bu köprülerin bakımı ve korunması maksadıyla.
Daha fazla

KIRIK TESTİLERİN YERİNE YENİSİNİ VEREN VAKIF

Herhangi bir şekilde kırılan toprak testilerin yerine yenisini vererek su taşımaya giden çocukların, hizmetçilerin hizmetinde olmak üzeru kurulan, ince düşünceli yaklaşımla açığa çıkan bir vakıftır.
Daha fazla
35 results
Left Alışverişe geri dön
Siparişiniz

You have no items in your cart

Sale

Unavailable

Sold Out