TESİSAT TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

Tesisat sektörümüzün banyo/mutfak armatürleri, mekanik tesisat ürünleri üreten bir mensubu olarak sektörümüze ait tabirlerin, kelimelerin, ürün tanımlamalarının daha iyi anlaşılmasını ve algılanmasını arzuluyoruz.

Sektörümüzde genel kullanım tabirlerinin, ifadelerinin ne anlama geldiğini bir araya getirerek, derleyerek paylaşıyoruz. Bu konuda araştırma yapanlara, ihtiyaç duyanlara faydalı olmasını diliyoruz.

Değerli sektör paydaşlarımızın, ilgili akademisyenlerimizin bildirecekleri ilave kelimeleri, tanımlamaları da sözlüğümüze dahil etmekten mutluluk duyacağız.Önerilerinize her zaman açığız. Sektörümüz gelişsin, bizler gelişelim, ülkemiz gelişsin. Başarılı çalışmalar dileriz.

İlgili kelimeler koyu harflerle yazılmıştır.

Su: Hidrojen ve oksijen elementlerinin birleşimiyle oluşmuş, ici- dışı bir mükemmel bir içecek, biyolojik ve ruh/gönül hayatımızın vazgeçilmezi, hayat kaynağı. Tüm canlılar sudan yaratılmıştır. Vucudumuzun%70’i, kanımızın %80’i, beynimizin %75’i, kaslarımızın %75’i, kemiklerimizin %22’si sudur. Kişisel ve toplumsal huzur ve enerjinin esin kaynağıdır. Su hoşgörü kaynağıdır. Su güçtür, su canlılıktır. Dolayısıyla suyu sevmeli, iletişimimizi güçlendirmeliyiz. Çünkü gönül tarlamızın suyu sevgidir. Suyun temel özellikleri: Su şeffaftır, içlidışlı, özü-sözü birdir, nettir. Arka planda ajandası yoktur.

  • Su enerjidir, girdiği yeri şenlendirir, hayat, canlılık ve tazelik taşır.
  • Su sevgidir, sevendir, sevgilidir.
  • Su esnektir, kırıcı değildir. Özünü kaybetmeden ortamına, kabına uyum sağlayabilendir.
  • Su azimlidir, hırslıdır. Her zaman yoluna devam eder ve yatağını bulur.
  • Su temizleyicidir, kirletmez.
  • Mütevazılık yaratılışındadır. O mütevazı oldukça, alçak gönüllü oldukça değeri artar. Aşağı akar, akar da toprağa karışır, her şeye can katar.
  • Su katı, sıvı, gaz halde bulunabilen tek elementtir. Katılık ölülere, sıcaklık insana yakışır.
  • Su, canı sıkılan, yorulan, üzülen vücudun, canlının imdadına koşar.
  • Gittiği yerde kaybolmaz, buharlaşarak tertemiz bir şekilde geldiği yere, yani semaya tekrar döner.
  • Bir kilo peynir 5.000 litre su; bir tane yumurta 200 litre su; bir litre sut 1.000 litre su; bir dilim ekmek, 40 litre su; bir kilo pirinç, 3.400 litre su ile üretilmektedir...

Halen Dünya nüfusunun %40’ı yeterli ve sağlıklı temiz suya hasret…

Üçte ikisi Asya’da olmak üzere 1,2 milyar insanın içecek suyu yok. Her gün 3.900 çocuk kirli su yüzünden oluyor.

Dünya genelinde bulaşıcı hastalıkların yüzde 80’ine kirli içme suyu neden oluyor.

Her yıl 4 milyar ishal vakası yaşanıyor. Her yıl 2.2 milyon insan kirli suların

yol açtığı ishal vb. hastalıklardan oluyor. 2025 yılında 3 milyar insan susuz kalacak…

Temiz suya ulaşım insanların, canlıların en doğal hakkıdır. İnsanlardan, canlılardan su esirgenmez.

Su insanın dünya üzerindeki serüveninin başından bu yana en önemli yol arkadaşıdır. İnsanları, canlıları, hayvanları, bitkileri, eşyaları velhasıl hayatın bütününü sevmek için önce suyu sevmeli, iletişimimize zarafet, nezaket ve incelik katmalıyız. Türkiye’de yıllık kişi başına düsen su miktarı 1430 m3/yıl/kişi değeri ile su azlığı çeken ülke konumundadır. Su zengini sayılan ülkelerde bu rakam 8000-1000m3/yıl’dır.

Dünya’daki icilebilir su miktarı: Tuzlu su 1.365.000 000 km3 % 97,5

Tatlı Su: 35.000.000 km3 %2,5

Türkiye’de kişi başına düsen su tüketim miktarı: Ortalama 111 litredir.

Temiz Su Tesisatı: İçme ve kullanma suyunu depodan ve girişten musluğa veya kullanım noktasına kadar taşıyan boru, vana vb. elemanlardan oluşan tesisattır. İçme suyu ile kullanım suyu borularının ayrı hatlar halinde çekilmesi sürdürülebilir çevre  acısından önem kazanır.

Pissu/Atık Tesisatı: Lavabolarda, duşlarda, tuvaletlerde kullanılan suyun ve atıkların tahliye edildiği, kanallara taşındığı daha çok PVC, pik borulardan oluşan tesisattır. Geri kazanım anlamında banyo ve duşların ayrı sistem yapılarak gri su arıtma sistemine tabi tutularak yeniden kazanımı tavsiye edilir.

Kalorifer/Sıcak Su Tesisatı: Isıtma sistemlerine yönelik su sağlayıcı cihazlardan, kazanlardan radyatorlere kadar uzanan gidiş ve donuş hattı olan tesisattır.

Mekanik Tesisat: Temiz su, pissu, kalorifer ve yangın tesisatlarının hepsine birlikte mekanik tesisat denebilir.

Musluk: Suyun kullanıcısıyla buluşacağı son noktada bulunan, açma kapama düzeneği olan urundur. Ara musluklar, tekli musluklar, çamaşır makine muslukları gibi tipleri vardır.

Filitreli Ara Musluk: Tezgah üstüne bağlanan bataryalarda, özelliklede tek kollu miks bataryalarda tesisattan gelen pisliği tutmak için kullanılmasını tavsiye ettiğimiz urundur. Temizleme kapağı zamanla açılarak temizlenmelidir. Bataryaların ömrünü uzatır. Miks batarya girişlerinde takılmadığı takdirde garanti geçerli olmaz.

Batarya/Su Armatürü: Sıcak ve soğuk su tesisatlarının olduğu banyolarda, mutfaklarda ve lavabolarda her iki su ya da ayrı ayrı hükmedebilmeyi sağlayan urundur. Çift kollu ve Miks tek kollu tipleri mevcuttur.

Armatürlerde Garanti Suresi: Batarya ve muslukların kullanım talimatına uygun olarak kullanılması halinde verilen garanti suresidir. Adell armatürleri ülkemizin ilk 6 yıl garantili urunudur.

Duş Takımı: Banyolarda, duşlarda, hamamlarda batarya ve musluktan gelen suyu fonksiyonlu olarak dağıtarak vererek kullanımı kolaylaştıran ürünlerdir. Sürgülü, yağmur başlıklısı, üzerinde %50 tasarruf sağlayan açma-kapama anahtarı olan tipleri vardır.

Vana: Boru tesisatlarında açma ve kapama işlemine yarayan ürünlerdir. Küresel, sürgülü, stop vana gibi evsel, glob, balans, aktuatorlu vanalar gibi endüstriyel tipleri mevcuttur.

Adell Termostatik Radyatör Vanası: Isıtma sistemlerinde otomatik açma kapama düzeneği olan yakıttan yüzde 30’a yakın tasarruf sağlayan kalorifer/radyatör vanalarıdır.

Cekvalf: Girişi olan, geri donuşu olmayan ürünlerdir. Özellikle depo, bina ve daire girişlerinde kullanılmalıdır. Sular kesildiğinde suların geri donuşunu engeller.

Maksimim İşletme Basıncı: Su yolunda, muhtelif sistemlerde kullanılan ürünlerin parçaları, gövde et kalınlıkları, konstrüksiyonu dayanabileceği en yüksek basınç değeridir. Su armatürlerinde bu değer 10 bardır.

Maksimim İşletme Sıcaklığı: Kullanılan urunun parçaları, sızdırmazlık elemanları ve konstrüksiyonu itibariyle dayanabileceği en yüksek sıcaklık değeridir. Genel itibariyle 120 C’dir.

Banyo Bataryası: Suyun evlerimizde yaklaşık yüzde 70’inin kullanıldığı banyolarda kullanılan, sıcak ve soğuk su girişi olan bataryalardır. Çift kollu ve Miks tek kollu tipleri mevcuttur.

Lavabo/Evye Bataryası: Lavabo ve mutfaklarda suyla bizi buluşturan, açma kapama düzeneği olan sıcak ve soğuk su girişi olan bataryalardır. Çift kollu ve Miks tek kollu tipleri mevcuttur.

Adell Termostatik Banyo Bataryası: Suyun evlerimizde yaklaşık yüzde 70’inin kullanıldığı banyolarda sudan, yakıttan ve zamandan tasarruf sağlayan, sıcak ve soğuk su girişi olan bataryalardır. Suyu hep aynı sıcaklıkta vererek konfor sağlar. Açma ve su ayar zamanlarında su ve zaman tasarrufu sağlar. Güneş enerjisinde yanmaları önler.

Yaşlılar ve çocuklar için idealdir. Dört çocuklu bir ailede sağlayacağı tasarruf ile kendisini altı ayda amorti eder. Sıcak sudan sağladığı tasarrufla yakıt tasarrufu sağlamış olur.

Fotoselli Lavabo Bataryası: El değmeden kullanım imkanı sağlayan bataryalardır. Hijyenik olmaları, %70’lere varan tasarruf sağlamaları acısından özellikle alışverişi merkezleri, okullar ve toplu su kullanım alanları için vazgeçilmezdir.

Basınç Düşürücü: Suyun giriş basıncını istenilen seviyelere indirerek eve, kendinden sonraki hatta istenilen basınç düzeyinde suyu veren ürünlerdir. Evdeki çamaşır makinelerinin ömrünü arttırdığı, gurultuyu önler ve yüzde 30’a yakın tasarruf sağlar. Her daire girişinde kullanılmasını önemle tavsiye ederiz.

Mekanik Pislik Tutucu: Daire girişlerinde boru hattından gelen pislikleri tutmak için kullanılan urundur. Her daire girişinde kullanılmasını önemle tavsiye ediyoruz. Muslukları, evde kullanılan cihazları korur, ömrünü uzatır. Zaman zaman temizleme kapakları açılarak temizlenmeleri şarttır.

Left Alışverişe geri dön
Siparişiniz

You have no items in your cart

Sale

Unavailable

Sold Out