TÜRKİYE ULUSAL SU SİVİLTOPLUM KURULUŞARI VE İLGİLİ KURULUŞLARI NELERDİR?

Ülkemizde vazgeçilmez yaşam kaynağımız olan su'yun tanınması, bilinmesi, korunması, sevdirilmesi, su kullanım bilincinin arttırılması, su kültürünün gününümüze ve geleceğe taşınması önemli misyonlardan biri olarak bazı topluluların dikkatini çekmiş ve bu misyonla bazı topluluklar, sivil toplum kuruluşları oluşmuştur.

Susuzluk dünyamızın en önemli problemlerimizin başında geliyor. Dünyamızın bazı bölgelerindeki su kardeşlerimiz susuzluktan ve sebep olduğu hastalıklardan büyük sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Toplumsal probelmemimiz olan su konusuna el atmak insanımız, dünyamız adına en güzel çalışmalardan olacaktır diye düşünüyorum. Evet, Living Water International bunlardan biri. Umarız ve dileriz ülkemizdende benzer kuruluşlar çıkar ve bizde sorunun çözümünde bir paydaş olabiliriz. Su gibi aziz olunuz

Burada bu kuruluşlardan bazıları kısaca tanışacağız.

Ekliklerimiz, noksanlarımız muhakkak olacaktır. Katkılarınızla daha iyi hale getirebilirsek mutlu oluruz. Lütfen yorumlar bölümünde kuruluşunuzu, görüşlerinizi paylaşınız

 

1. SU VAKFI

2. SU VE KADIN PLATFORMU DERNEĞİ

 

3. WWF

 

4. ADELL AB-I HAYAT SU MEDENİYETİ PLATFORMU

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, su kaynaklarının korunması, iyileştirilmesi ve kullanılmasına ilişkin politikalar belirlerken ve çalışmalar yaparken katılımcı bir yaklaşım benimsemektedir ve ilgili taraflarla çalışmayı hedeflemektedir. Ülkemizde havzalarda yapılan çalışmalarda eşgüdüm sağlanması ve bir plan çerçevesinde değerlendirilmesi maksadıyla, ortak çalışma platformunun oluşturulması bu açıdan büyük önem taşımaktadır. 

    Bu kapsamda Sivil Toplum Kuruluş ve ilgili kurumların katılımı ile 19 Temmuz 2012 tarihinde geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

  STK lar yıllardır bu işi yaptıklarını ancak ilk defa bir Bakanlığın yaptığı işleri ve hedeflerini sunarak süreçte beraber nasıl çalışabiliriz diye kendilerini muhatap aldığını belirterek bundan sonraki süreçlerde daha yapıcı ve çözüm önerileri ile katkı sağlayacaklarını belirttiler. 


    Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün görevleri, projeleri ve hedefleri hakkında bilgi verdiği toplantıda Sivil Toplum kuruluşları yaptıkları çalışmaları anlattılar. Ortak fikir olarak böyle bir platformun oluşturulmasının önemli bir adım olduğu eleştirilerinde çözümlerin de bir araya gelerek konuşulmasının yapılan çalışmalara sürekli karşı çıkan taraf olunmamasının önemi vurgulanmıştır.

Bundan sonraki süreçlerde;

1. Her bir sivil toplum kuruluşunun çalışmalarını ve ellerindeki verilerini SYGM ne basılı ve elektronik ortamda vermesi böylelikle yapılan çalışmaların planlamalarda kullanılmasının sağlanması
2. Oluşturulan bu grupla bir alt havzada örnek çalışma yapılması
3. Bir danışma grubu şeklinde de tavsiye ve öneri sunmaları

4. Projelerde daha fazla birlikte çalışılması
5. Su kanunu konusunda görüşlerinin alınması
Konularının değerlendirilmesi gündeme gelmiştir.

KaydetKaydetKaydetKaydet
Left Alışverişe geri dön
Siparişiniz

You have no items in your cart

Sale

Unavailable

Sold Out